Glatz Henrik

befektető, nyomdaalapító

(Pressburg, 1844. június 4. – Budapest, 1905. aug. 9.)

Glatz Henrik, a Franklin Irodalmi Nyomda Rt. alapítója. Az 1890-es év öt hónapját Siófokon töltötte gyermekeivel. Mindinkább kialakult benne az elhatározás, hogy összehozza a Siófoknak modern gyógyfürdővé alakításához szükséges tőkét, amelyen elsősorban megváltja a káptalantól a fürdőjogot, és megvásárolja az építkezéshez s parkosításhoz szükséges partterületet.  A következő év tavaszán rokonokból, barátokból és Balaton-rajongókból létrehozta azt a tőkéscsoportot, amely Siófok Balatonfürdő Rt. néven megkezdte az első modern fürdőtelep kialakításának munkálatait.  A fürdőtelepet 1893. június 18-án nyitották meg, ekkor hirdették ki a belügyminiszter rendeletét, melyben a fürdőtelep részére a „gyógyfürdő” elnevezést engedélyezte. Hagyatékából került a város tulajdonába a „Siófok tengeri fürdő melletti villák” című színes rajzsorozat – ismertebb nevén Glatz-tabló, mely dokumentálja a fürdőtelep fejlődését. Megtekinthető a Kálmán Imre Múzeumban.