Lukács Károly

természettudományi kutató, néprajztudós

(Balatonboglár, 1882. május 13. –  Budapest, 1954. május 23.)

Eredeti neve Löwensohn Károly. Gimnáziumi tanulmányait már Lukács Károly néven végezte. A budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen és a párizsi Sorbonne-on töltött évek után, 1905-ben, földrajz–történelem szakos középiskolai tanári oklevelet szerzett. A győri főreáliskola tanára lett. Miután Győrt elhagyta, megvált a tanári pályától is. Siófokra költözése után, 1920-tól a Balatoni Halászati Rt.-nél dolgozott. Előbb, mint a vállalat titkára, később, mint ügyvezető igazgatója. Szerepe volt a siófoki halkonzervgyár létrehozásában. Ő kezdeményezte a hallisztgyártást, és megindította a halpikkelyfény vagy más néven a halezüst exportját  Nyugat-Európába. Életének, írásainak túlnyomó része a halbiológia tudományához kapcsolódik, de írt történelmi, nyelvészeti, vízrajzi, topográfiai, hajózási, idegenforgalmi és jogi kérdésekről is. A Siófoki Füzetekből, melyet annak idején Zákonyi Ferenc szerkesztett, négy füzet jelent meg. Közülük kettőt: Siófok fürdő fejlődése (1863–1943), 1946-os megjelenéssel, illetve Kossuth Lajos a Balatonért (1948-ban) Lukács Károly írt. Lukács Károly a turistasorozat első köteteként 1947-ben megjelent, Utazás a Balaton körül Siófoktól Siófokig című munkájával az idegenforgalmat fellendülését támogatta.1939-ben nyugdíjba ment. 1945-ben visszahívták a vállalat élére, hogy irányításával, közreműködésével a balatoni halászatot újjászervezzék. Éveken át tervezte egy halászati múzeum létesítését, és gyűjtötte hozzá a tárgyi emlékeket. Végül 1952-ben ebből a halászati gyűjteményből létrehozta, megalapította a múzeumot. A gyűjtemény 1996-os megszüntetéséig Beszédes József Vízgazdálkodási Múzeumként működött.