Várady Gyula

szállodaigazgató, befektető, fürdőbérlő

(Budapest, 1873. augusztus 12. – 1923. november 20.)

Kereskedelmi akadémiát végzett, majd a budapesti hengermalomban dolgozott, ahonnan Fiuméba helyezték. 1897-ben került Siófokra fürdőtitkárnak, majd hamarosan a fürdőtelep igazgatója lett. 1905-ben 20 évre bérbe vette a fürdőtelepet. Siófokot európai hírű fürdővé akarta fejleszteni. Minden szezonra szerződtetett maga mellé egy újságírót, aki egyben fürdőtitkár, is volt, így feladatai közé tartozott a különböző helyi eseményekről a lapok számára tudósítani. Az első lépés a fürdőhely kulturáltabbá tételéhez a vízvezeték létrehozása volt. Felépült a víztorony. Jéggyárat létesített, mert a jég vermelése nem vált be. Postát és patikát kapott a fürdőtelep, a parton parkosított. Délelőtt és délután térzene szórakoztatta a közönséget, melyet a székesfehérvári katonazenekar szolgáltatott. Nyaranta lakás, ellátás és fizetés ellenében működtek Siófokon. A parton külföldi mintára fövenyfürdőt létesített. Krúdy Gyula már országosan ismert és sikeres író volt, amikor 1913-1918 között Siófokon töltötte nyarait, abban a Várady-villában, amelyet azóta is csak Krúdy-villának emlegetnek a helyiek. A fürdőbérlő, Várady Gyula Zsuzsa lánya lett később a szebbik nemet igencsak kedvelő író második felesége. Az első világháború kirobbanása miatt nem tudta valamennyi tervét megvalósítani, s az utolsó, 1916-os nyári szezon után megvált Siófoktól. Energiáját a pesti Royal szálló modernizálása kötötte le, melynek igazgatója lett. Több hazai és nemzetközi szakmai szervezetnek volt elnökségi-, vagy vezetőségi tagja. 1923 őszén sajnálatos baleset érte. Elesett, felhorzsolta a lábát, majd vérmérgezésben elhunyt.